Wybieramy monitor - na co zwrócić uwagę?
Technologie, Wnętrze

Wybieramy monitor – na co zwrócić uwagę?

Wybieramy monitor – na co zwrócić uwagę? Jeśli szukasz dla siebie odpowiedniego monitora, na pewno zastanawiasz się, na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę. Masz przecież do czynienia nie tylko z wyglądem monitora i jego wielkością, ale również szeregiem dodatkowych właściwości, jak odświeżanie obrazu, rodzaj matrycy, rozdzielczość czy czas reakcji plamki. Można się w tym nieźle pogubić i w ostatecznym rozrachunku przepłacić za monitor, którego tak naprawdę nie potrzebujesz. A to przecież podstawowy komponent do Twojego komputera stacjonarnego, laptopa czy konsoli do gier. Monitory to wbrew pozorom skomplikowane zagadnienie. A ich wybór zależy od celu, na jaki mają być wykorzystywane.

Czym jest czas reakcji plamki?

Zacznijmy od podstawowych parametrów. Najlepsze monitory posiadać będą wysoką rozdzielczość i np. krótki czas reakcji plamki. O ile z rozdzielczością nie będziemy mieli problemu, o tyle drugie zagadnienie jest już nieco zagadkowe. Czym ono tak właściwie jest? Czas reakcji plamki to czas mierzony w milisekundach, który pokazuje, ile czasu potrzeba pikselowi na zmianę swojego stanu. Oczywiście, im jest on krótszy, tym do czynienia mamy z wyższej jakości monitorem. Najlepsze wyniki to te, które osiągają czas 0,5 ms, najgorsze – te o wartości 10 ms. Mimo, że różnica wydaje się ogromna, to te ostatnie z powodzeniem pełnić będą funkcje monitorów biurkowych.

Wróćmy do rozdzielczości. To liczba upchanych czy jak ktoś woli rozmieszczonych pikseli na ekranie. Monitory o wysokiej rozdzielczości świetnie sprawdzą się jako narzędzia do obróbki zdjęć czy filmów. Będą bowiem bardziej szczegółowe. Nie musimy się tym jednak martwić, gdy potrzebujemy monitora do celów domowych. Standardowo, w większości z nich stosowana jest rozdzielczość 1920×1080, czyli tzw. full HD. Dla bardziej wymagających rynek oferuje jeszcze dwie inne: QHD oraz 4K. Rozdzielczość QHD czyli 2560×1440 oferować nam będzie ostrzejszy obraz i większą szczegółowość obrazu, ta ostatnia natomiast najczęściej wybierana jest przez grafików i długodystansowych graczy.

Ważne jest również odświeżanie oraz kąt widzenia ekranu. To pierwsze, to nic innego jak ilość klatek wyświetlana na sekundę na monitorze. Szeroki kąt widzenia pozwala nam dobrze widzieć obraz nawet, gdy przyglądamy mu się z boku lub z góry. Do codziennego użytkowania sięgnąć możesz po monitor 60 Hz czyli 60 klatek na sekundę oraz kącie widzenia 160 stopni.

Matryce a monitory

Wybieramy monitor - na co zwrócić uwagę?Generalnie istnieją trzy główne rodzaje matryc – VA, IPS oraz TN. To, jaką z nich wybierzesz odbijać się będzie na wydajności i efektach wizualnych na ekranie. Monitory z matrycą TN, czyli tą najpopularniejszą będą perfekcyjne dla osób, które potrzebują monitora do użytku domowego bez jakiś specjalnych wymagań. Matryca ta cechuje się wysokim czasem odświeżania wynoszącym nawet 220 Hz. Ponadto, monitory z tą matrycą dostępne są w wielu sklepach, we względnie niskich cenach. Niestety ma ona również pewne wady. Zaliczają się do nich m.in. niska jakość obrazu oraz trudności z wyświetlaniem głębokiej czerni. Znacznie lepszym rozwiązaniem, dla osób ceniących sobie wysoką jakość obrazu, będą matryce IPS. Monitory z tą matrycą sprawdzą się przy rzetelnym odwzorowaniu barw oraz zapewniać będą wysoki kontrast i dobry kąt widzenia. Mimo wyższej ceny, w porównaniu z matrycą TN, ich czas reakcji jest znacznie niższy. Są również matryce VA. Znajdują się one mniej więcej pośrodku, gdyby porównać je z ich poprzednikami. Posiadają bardzo dobre odwzorowanie barw, wyświetlają głęboką czerń, ale mają niski czas reakcji. W kwestii szybkości wygrywa więc matryca TN, w kwestii jakości obrazu dwie pozostałe.

Monitory dla graczy i grafików

Zupełnie innymi cechami odznaczać się powinny monitory przeznaczone do gier i prac graficznych. Muszą one oferować wysoką jakość obrazu, bez zbędnych zakłóceń, szybkie odświeżanie i krótki czas reakcji plamki. Dobre odwzorowanie obrazu, kontrast i intensywność barw zapewnią wysokie doznania dla miłośnika gier, a także wysoki komfort pracy dla grafika czy illustratora.

Gamerzy postawić powinni na monitory dobrze skonfigurowane z ich kartą graficzną. Oba podzespoły ściśle ze sobą współpracują, muszą być więc kompatybilne. Zwrócić należy uwagę na wysoką rozdzielczość oraz odpowiednie proporcje obrazu. W przypadku, kiedy bardziej chcesz poczuć się częścią wirtualnego świata, zamiast użyć standardowego monitora 16×9, wybierz 21×9. Takie proporcje zapewniają więcej przestrzeni i szersze pole widzenia. Postaw na wysoką wartość odświeżania, np. 165 Hz i zwróć uwagę na rodzaj matrycy.

Profesjonaliści z pewnością docenią wysoką jakość barw i rozdzielczość wyższą niż standardowa, czyli np. 4K. Praca grafika wymaga bowiem niezwykłej szczegółowości i precyzji. Istotnym parametrem będzie tutaj również kąt widzenia, który usprawni pracę i pozwoli na stałą jakość obrazu, niezależnie od kąta widzenia, a także technologie pomagające w niwelowaniu czy usuwaniu efektu niebieskiego światła powodującego zmęczenie oczu i bóle głowy. Ważne, by monitory dla profesjonalistów miały również satysfakcjonującą ilość portów i żeby w ogóle nam się podobały.