Proces układania powierzchni przy użyciu kostki brukowej
Budownictwo

Proces układania powierzchni przy użyciu kostki brukowej

Proces układania powierzchni przy użyciu kostki brukowej – nawierzchnia z kostki brukowej cieszy się dużą popularnością, ze względu na zalety tego materiału. Właściwie rozłożone pozwalają uzyskać jednolity podjazd lub ścieżkę. Nie uświadczymy żadnych wybrzuszeń lub szpar większych od odstępów pomiędzy poszczególnymi kostkami brukowymi. Przemieszczając się po prawidłowo ułożonej nawierzchni, nie powinniśmy odczuwać żadnych różnic w wysokości. Eksploatację można zacząć praktycznie od momentu ich rozłożenia. W przeciwieństwie do asfaltu nie ma potrzeby czekać na jego wyschnięcie.

W jakie materiały należy się zaopatrzyć?

Podczas wybierania kostek brukowych dopasowujemy ich fakturę i kształt do sposobów, w jaki będzie używana dana nawierzchnia. Jeśli zależy nam na zwiększonej odporności na zabrudzenia, należy wybrać kostki z gładką powierzchnią. Z kolei modele z chropowatą powierzchnią potrzebują więcej impregnacji. Ilość potrzebnych kostek brukowych wynika z przygotowanego projektu. Ewentualnie można określić zapotrzebowanie po wykonaniu pomiarów w terenie. W ten sam sposób oblicza się, ile krawężników będziemy potrzebować. Znacznie trudniejszym zadaniem jest rzetelne oszacowanie objętość materiału potrzebnego na wykonanie podbudowy. Najpierw musimy jednak zakończyć proces korytowania i osadzania krawężników. W przybliżeniu używa się około 300 kg materiałów na m2 nawierzchni. Na 10 m2 podkładu używa się przeciętnie 50 kg cementu oraz 800 kg piasku. Te dwa materiały są potrzebne, aby krawężniki mogły się prawidłowo osadzić. Dobrym pomysłem jest kupowanie na zapas większej ilości cementu oraz piasku. Oprócz tego przydają się geowłóknina, które pozwolą oddzielić grząskie podłoże od podbudowy.

Utrudnienia wynikające ze stosowania piaskowo-cementowej podsypki

Jest ona jednym z najpopularniejszych typów podsypki pod kostkę brukową. Jednakże w przypadku dużych powierzchni, istnieje kilka problemów powiązanych z taką metodą. Z uwagi na właściwości cementu, mamy ograniczony czas na ułożenie i zagęszczenie nawierzchni oraz wypełnienie wszystkich spoin. Musimy to zrobić, zanim zakończy się wiązanie cementu w podsypce. Zazwyczaj zmusza to nas do wykonywania tych prac etapami. Ten typ podsypki wymaga również dodatkowej pielęgnacji w porównaniu do alternatywnych materiałów. Konieczne jest przykrycie kostki brukowej za pomocą warstwą piasku o grubości 4 cm. Przez okres przynajmniej 7 dni musimy utrzymywać tę warstwę w stanie wilgotnym. W zależności od temperatury otoczenia musi upłynąć od 2 do 3 tygodni, zanim można oczyścić nawierzchnię z piasku. Dopiero po zakończeniu tego etapu możliwe jest przekazanie jej do użytku.

Jakich narzędzi potrzebujemy do układania kostki brukowej?

Jeśli układamy ja na stosunkowo niewielkiej powierzchni, to w zupełności wystarczą nam grabie, taczki, szpadel oraz ręczny ubijak. Oprócz tego przydadzą się podstawowe przyrządy pomiarowe. Chodzi mianowicie o sznur, paliki, poziomice oraz wystarczająco dużą miarkę. Odcinki prętów zbrojeniowych o średnicy powyżej 12 mm doskonale sprawdzają się podczas wyznaczana trasy ścieżki wykładanej kostką brukową. W przypadku nawierzchni przekraczającej kilkadziesiąt metrów kwadratowych nie obejdziemy się bez profesjonalnego sprzętu. Do korytowania będziemy używać łopaty a spycharko-ładowarka przyda się podczas usuwania i wywozu ziemi. Z kolei poziomica laserowa jest nieoceniona do poziomowania dużych nawierzchni. Zamiast kupować takie drogie maszyny, lepiej rozważyć ich tymczasowe wynajem. W wypożyczalni maszyn budowlanych znajdziemy rozmaite pojazdy, które przydadzą się przy osadzaniu kostki brukowej oraz utwardzaniu podbudowy. Jeśli chcemy uzyskać dokładnie wyrównaną warstwę podkładową, warto zaopatrzyć się również w szablon.

Jak właściwie wytyczyć powierzchnię pod kostkę brukową?

W przypadku gdy zamierzamy samodzielnie zająć się wykładaniem kostki brukowej, należy dokładnie podejść do tworzenia projektu. Powinien być wrysowany w obszar działki oraz posiadać zaznaczone wymiary. Jeśli zamierzamy wyłożyć kostka brukową prosty podjazd lub ścieżkę, możemy obyć się bez takiego projektu. Jednakże przy bardziej skomplikowanych kształtach będzie to wyjątkowo pomocne. W przeciwnym razie wytyczanie ich przebiegu w terenie zajmie o wiele więcej czasu. Rośnie również prawdopodobieństwo wystąpienia pomyłek lub niedopatrzeń. Łączna długość krawędzi nawierzchni oraz jej wymiary to podstawowe informacje, bez których nie warto zaczynać wykładać kostki. Nie będziemy w stanie dokładnie określić, ile potrzebujemy materiałów. W przypadku układania nawierzchni na posesji ze spadkiem trzeba sprawdzić kierunek spływania wody. Czasami konieczne będzie zaprojektowanie sposobu jej odprowadzania. Zanim podejmiemy się wyznaczania linii przebiegu nawierzchni, pomocne jest ustalenie punktu bazowego i wbicie w to miejsce metalowego pręta. Taki punkt powinien znajdować się w charakterystycznym miejscu. Dodatkowe pręty mogą posłużyć do oznaczenia miejsc załamania trasy. Do pręta przywiązujemy sznurek i rozciągamy go na długości odcinka drogi. Kontynuujemy, aż odmierzymy całą nawierzchnię wykładanej powierzchni.