Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę i o co zadbać? Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach decyduje się na zakup własnego mieszkania, a zdecydowanie największa ich część kupuje je w stanie deweloperskim. Choć jest to zdecydowanie najlepsza, bo dająca nam najwięcej swobody opcja, jest też jedną z najbardziej wymagających od nas. Nie tylko musimy bowiem wszystko urządzić, ale też sprawdzić, czy deweloper wywiązał się z umowy i oddał do naszej dyspozycji mieszkanie w satysfakcjonującym nas stanie technicznym.
Czym tak naprawdę jest stan deweloperski?
Choć „stan deweloperski” to pojęcie bardzo ogólnie, można śmiało go określić takim przeznaczonym pod remont, z wylaną posadzką, wyrównanymi ścianami. „Można kłaść panele, malować ściany i się wprowadzać”. Mieszkanie oddawane nam w takim stanie posiada dostęp do wszelkiego rodzaju mediów (a zatem zarówno gniazdka, jak i poprowadzone w odpowiednich miejscach rury), a także okna i drzwi – przynajmniej te zewnętrzne. Tak naprawdę jednak to, jakie deweloper nam odda mieszkanie zależy od podpisanej przez nas umowy – w jej ramach może być na przykład zawarta armatura, ale nie musi. Istnieją nawet umowy opiewające na częściowe urządzenie mieszkania. Dlatego też nie można uściślić „stanu deweloperskiego” do jednej definicji – ta zależy bowiem zarówno od nas, jak i dewelopera i to my powinniśmy zdefiniować ten stan w momencie podpisywania umowy.
Na co zwrócić uwagę w momencie odbierania mieszkania?
Często zdarza się tak, że mieszkanie, które kupujemy nie jest jeszcze gotowe. Jeżeli zdecydujemy się na jego zakup (albo też kupimy to gotowe), deweloper musi nam je „oddać” – w praktyce oznacza to oficjalne przekazanie nam kluczy do niego i sfinalizowanie umowy. W momencie oddawania mieszkania do naszej dyspozycji to do nas należy sprawdzenie, czy zgadza się one z naszą umową oraz czy nie mamy żadnych zastrzeżeń co do niego. Ma to olbrzymie znaczenie głównie ze względu na to, że przed ostatecznym podpisaniem umowy możemy uznać mieszkanie za niekompletne / nieodpowiednio przygotowane, a deweloper będzie musiał nanieść poprawki i spotkać się z nami ponownie. Podpisanie umowy to natomiast zgoda na to, że mieszkanie w dokładnie takim stanie, w jakim jest nam oddawane jest przez nas akceptowane i nie mamy do niego zastrzeżeń.
Podejdźmy więc do tego wszystkiego z tak dużą powagą, jak to tylko możliwe i we właściwy sposób się do tego przygotujmy, piętnując każde potknięcie firmy budowlanej i wymagają absolutnej perfekcji. Mieszkanie, jakie przygotował nam deweloper nie jest tanie i mamy prawo wymagać od niego wszystkiego w najwyższym standardzie. Zanim więc wybierzemy się na spotkanie:
- wybierz dogodny termin – najlepsza będzie pora dnia, w której na zewnątrz jest jeszcze jasno – zwłaszcza w momencie, w którym słońce oświetla owe mieszkanie w sposób największy. Jest to ważne, ponieważ w świetle dziennym zobaczymy znacznie więcej uchybień, aniżeli przy sztucznym oświetleniu (czy chociażby w cieniu);
- umówmy się z fachowcem – nikt nie mówi, że na odbiór mieszkania musimy przyjść sami – jest wprost przeciwnie, bo mieszkanie powinniśmy odebrać w towarzystwie kogoś, kto naprawdę zna się na rzeczy, zwłaszcza wtedy, gdy sami jesteśmy zaledwie amatorami. W ten sposób sprawdzimy również bardziej techniczne rzeczy;
- stwórzmy listę – aby nie zapomnieć o sprawdzeniu czegoś, co może wyjść później „w praniu”, najlepiej będzie, jak sporządzimy sobie listę i będziemy się nią kierować – ważne jest, aby była ona jak najdokładniejsza i brała pod uwagę absolutnie każdy aspekt oddawanego nam mieszkania;
- opanujmy emocje – podpisywanie protokołu odbioru oraz ostatecznej umowy, a zatem prawne wchodzenie w posiadanie mieszkania jest zawsze powodem do emocji – jest to naturalne. Postarajmy się jednak, aby nie dać im góry i po prostu podejść do wszystkiego racjonalnie, sprawdzając wszystko bardzo dokładnie;
- detale! – zwracajmy uwagę nawet na najmniejsze uchybienia – nie bójmy się, bo deweloper sam powinien dbać o to, żeby wszystko zostało dopięte na absolutnie ostatni guzik; poprośmy o likwidację nawet najdrobniejszych uchybień i nie wychodźmy z założenia, że to już sobie sami poprawimy.
Przede wszystkim pamiętajmy, że mamy 3 lata od odbioru na zgłoszenie ewentualnych nieprawidłowości – tyczy się to jednak wyłącznie budynku, a nie samego wnętrza mieszkania. Dlatego też nie myślmy, że „mieszkanie i tak deweloper poprawi” – nie zrobi tego, jeśli już podpisaliśmy umowę i – nota bene – sfinalizowaliśmy cały proces.
Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę i o co zadbać?
Odbiór mieszkania, jakie przygotował nam deweloper nie jest czymś łatwym – zwłaszcza, że najczęściej towarzyszą mu emocje i adrenalina związana z przenoszeniem się na swoje. Właśnie dlatego właściwie się do niego przygotujmy, nie bagatelizując jego wagi w całym procesie kupowania nowego lokum i zdając sobie sprawę z tego, jak ważnym etapem przeprowadzki on jest. Nie wahajmy się poprosić o pomoc, a nawet za takową zapłacić – pamiętajmy, że kupno mieszkania nie jest czymś, co robi się w życiu wiele razy. Właśnie dlatego istotne jest zadbanie o jego odpowiednią jakość.