Nie tylko złamania – czym zajmuje się ortopeda i jak znaleźć tego najlepszego? Kiedy słyszymy termin ortopeda lub klinika ortopedyczna naszym oczom natychmiast ukazuje się obraz zdjęć rentgenowskich i połamanych kończyn. Warto jednak wiedzieć, że ortopeda jest lekarzem specjalistą, którego obowiązki często wykraczają poza składanie kości i zakładanie gipsu. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o specyfice tego zawodu.
Ortopeda, czyli kto?
Jak najprościej opisać kompetencje i zakres obowiązków lekarza ortopedy? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że specjalista zajmuje się wszelkiego rodzaju chorobami lub urazami, które mają związek z narządem ruchu. W miejscu takim jak klinika ortopedyczna Ortho Expert lekarze zajmują się nieprawidłowościami, które obejmują układ szkieletowy (chociaż bez kości czaszki) oraz mięśni, stawów, więzadeł, ścięgien, a także – z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy – także nerwów.
Ortopedia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny a w obrębie jej zainteresowań leżą schorzenia kości i stawów, różnego rodzaju wady postawy, zwyrodnienia, schorzenia układu mięśniowego, a także nowotwory, które związane są z narządem ruchu. Klinika ortopedyczna jest także miejscem, w którym praktykuje się chirurgię ortopedyczną, czyli tak zwaną traumatologię. Zajmuje się ona operacyjnym leczeniem różnego rodzaju złamań, zwichnięć oraz skręceń.
Metody leczenia stosowane w ortopedii
Lista chorób, co do których możemy mieć pewność, że zostaniemy skierowani do ortopedy jest stosunkowo długa. W miejscu takim jak klinika ortopedyczna leczy się bowiem takie schorzenia jak na przykład:
– wady postawy (między innymi płaskostopie, skolioza czy lordoza)
– choroby kręgosłupa
– choroby bioder
– zapalenia kości i stawów
– wady wrodzone
– urazy
– nowotwory kości
Do ortopedy trafiamy nie tylko z bólem, który jest najczęstszą oznaką tego, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Klinika ortopedyczna jest miejscem, które odwiedzimy także kiedy towarzyszą nam niespecyficzne objawy zwyrodnień kręgosłupa – na przykład szumy uszne, migreny lub drętwienie nóg. Lekarz powinien wykonać szczegółowy wywiad, zawierający szczegółowe pytania o przebyte choroby. Dlatego w wypadku, kiedy byliśmy poddawaniu już jakimkolwiek badaniom, warto mieć przy sobie wyniki, które mogą pomóc przy diagnozie. Na jakie inne badania powinniśmy się przygotować? Metody diagnostyczne najczęściej używane w ortopedii to wykonywanie zdjęć rentgenowskich poszczególnych odcinków kręgosłupa. W zależności od tego, na co się uskarżamy, przeprowadza się badania odcinka lędźwiowego, piersiowego bądź szyjnego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości ortopeda może zlecić dodatkowe badania. Najczęściej jest to RTG, ale lekarz może również zaordynować badanie ultrasonograficzne, tomografię lub rezonans magnetyczny. W momencie kiedy jest to konieczne, ortopeda może również zalecić przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań celem odpowiedniego zdiagnozowania problemu, na przykład artrografię lub densytometrię.
Niezwykle ważna w pracy ortopedy w kliniki ortopedycznej Ortho Expert jest również profilaktyka, szczególnie u małych dzieci. Odpowiednio wczesna wizyta u lekarza oraz wdrożone właściwe leczenie i rehabilitacja będą w stanie wyeliminować większość wad postawy i wynikających z nich późniejszych problemów ze zdrowiem.
Wdrażane leczenie w dużej mierze zależy od konkretnej przypadłości. Najczęściej obejmuje ono fizjoterapię – choremu zaleca się ćwiczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb, elektroterapię bądź masaże. Bardzo często, zwłaszcza w przypadku, kiedy chory odczuwa silny ból, ortopeda decyduje się na włączenie w leczenie farmakologii – najczęściej zaleca stosowanie leków przeciwzapalnych i rozkurczowych. Jeśli przypadek jest poważny, lekarz może zalecić rozwiązanie operacyjne, a później odpowiednią rehabilitację, która pozwoli pacjentowi w pełni dojść do siebie.
Jak wybrać dobrą klinikę ortopedyczną?
Nie da się ukryć, że znalezienie lekarza ortopedy, który prawidłowo nas zdiagnozuje i przeprowadzi leczenie naszej dolegliwości, nie należy do najłatwiejszych zadań. Większość ortopedów, którzy pracują w placówkach publicznych, dopiero rozpoczyna swoją ścieżkę kariery. Zajmują się oni ogólną ortopedią narządu ruchu, co oznacza, że powinni być w stanie zdiagnozować uraz w każdej części ciała. Dlatego w przypadku uogólnionego problemu, który nie należy do przypadków nie wymagających zwłoki, możemy spróbować szczęścia w placówce państwowej i poczekać na opinię w kolejce.
Należy jednak uświadomić sobie, że spora część osób zaczyna poszukiwania ortopedy w momencie, kiedy stan zdrowia jest już nie najlepszy, a ból i dyskomfort znacznie nasilone. Dlatego w większości przypadków poleca się korzystanie z klinik w sektorze prywatnym. Unikniemy w ten sposób długich kolejek i miesięcy oczekiwań na specjalistę, który będzie umiał prawidłowo zdiagnozować naszą przypadłość. Chociaż ceny potrafią być wygórowane, to indywidualne podejście do naszego problemu i szybkość, z jaką zostanie wprowadzone leczenie i rehabilitacja sprawiają, że opcja prywatnej kliniki jest warta każdych pieniędzy.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |
https://ortho-expert |
www.ortho-expert.pl |