Nie tylko zabiegi upiększające
Uroda, Usługi

Nie tylko zabiegi upiększające

Nie tylko zabiegi upiększające – wokół chirurgii plastycznej narosło wiele mitów. W wielu kręgach społecznych uważa się, że to kaprys bogatych osób, którym nie podoba się kształt nosa, czy rozmiar biustu. W rzeczywistości chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny, która prężnie rozwija się w ostatnich latach. Powstają nowe kliniki chirurgii plastycznej, wzrasta też zainteresowanie oferowanymi zabiegami. Chirurgią plastyczną interesują się głównie kobiety. Paniom zależy na poprawie wyglądu, na pozbyciu się wrodzonych lub nabytych mankamentów urody. Chirurgia plastyczna zajmuje się nie tylko poprawianiem urody. Z założenia ma pomagać osobom z wadami nabytymi lub wrodzonymi i pacjentom po leczeniu onkologicznym bądź leczeniu oparzeń.

Podział chirurgii plastycznej

Celem chirurgii plastycznej jest likwidacja wad wrodzonych lub nabytych, a także poprawa wyglądu po leczeniu onkologicznym, leczeniu oparzeń i skutków wypadków. Obecnie chirurgia plastyczna pozwala na znaczną poprawę wyglądu  twarzy u osób z wadami wrodzonymi, po oparzeniach, nowotworach, czy ofiar przemocy. Plastyczna chirurgia ręki umożliwia korekcję wad wrodzonych  i replantację urazowych amputacji. Generalnie chirurgia plastyczna dzieli się na rekonstrukcyjną i estetyczną.

Chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna

Od chirurgii rekonstrukcyjnej rozpoczęła chirurgia plastyczna. Powstała po I wojnie światowej, z potrzeby niesienia pomocy żołnierzom z poważnymi obrażeniami twarzy i kończyn. W latach 30-tych XX wieku zaczęły powstawać w Europie pierwsze ośrodki chirurgii plastycznej, która wyodrębniła się jako odmienna dziedzina medycyny.  Chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna zajmuje się ona odtwarzaniem formy i funkcji po urazie lub resekcji chirurgicznej. Oznacza to, że jej celem nie jest  poprawa wyglądu, a przywrócenie właściwych funkcji uszkodzonym tkankom. Najczęściej wykonuje się operacje u osób z wadami wrodzonymi, z uszkodzeniami powstałymi po wypadku lub w wyniku choroby bądź oparzeń, np.: rekonstrukcję piersi, operacje wrodzonych wad twarzy, usuwanie uszkodzeń spowodowanych nowotworami, operacje polegające na likwidacji skutków oparzeń.

Chirurgia plastyczna estetyczna (kosmetyczna)

To medialna gałąź chirurgii plastycznej, obejmująca ogromny asortyment zabiegów estetycznych.  Najpopularniejsze zabiegi związane są z poprawianiem wyglądu biustu (powiększaniem, zmniejszaniem lub podnoszeniem piersi). Dużym zainteresowaniem, głównie kobiet cieszą się: liposukcja, operacja nosa, korekta powiek, plastyka brzucha, lifting twarzy, usuwanie znamion, brodawek, tłuszczaków, kaszaków, poszerzonych naczyń, wycięcie nadmiaru skóry z ramion, usuwanie blizn. Panowie często decydują się na korekcję ginekomastii (męskich piersi przypominających wielkością kobiecy biust). Kobiety są zainteresowane chirurgią plastyczną ginekologiczną, zwłaszcza plastyką warg sromowych.  Do listy często wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej można dopisać: leczenie zespołu cieśni nadgarstka oraz przykurczu Dupuyterena i leczenie palcozrostów. Co raz większą grupą pacjentów są osoby w trakcie procesu korekty płci. Korekta płci z żeńskiej na męską wymaga wykonania panhisteretomii (czyli usunięcia żeńskich narządów płciowych) i mastektomii (usunięcia piersi). Wykonuje się również protezę prącia z płata mięśni brzucha lub łechtaczki oraz mosznę modeluje się  z warg sromowych większych. Z kolei korekta płci z męskiej na żeńską wymaga usunięcia prącia i jąder oraz wymodelowania pochwy.

Kobieca dziedzina medycyny

Nie tylko zabiegi upiększająceWedług badań Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej, kobiety stanowią ponad 90% osób korzystających z dobrodziejstw chirurgii plastycznej. Są zainteresowane głównie poprawieniem wyglądu biustu, plastyką brzucha, liposukcją i plastyką opadających powiek. Z kolei panowie zgłaszają się do chirurga plastycznego w celu leczenia ginekomastii, wykonania liposukcji i plastyki opadających powiek. Mężczyźni decydowali się także na plastykę brzucha.

Zainteresowanie kobiet chirurgią plastyczną wynika ze społecznej presji wymagającej od pań nieskazitelnego wyglądu i szczupłej sylwetki. Poza tym kobiety są bardziej krytyczne, jeżeli chodzi o swój wygląd i są w stanie wiele poświęcić, aby osiągnąć wyznaczony cel. Chcą pozbyć się kompleksów i lepiej czuć się w swojej skórze. Pozbycie się kłopotliwego defektu poprawia samopoczucie i wzmacnia samoocenę, ma pozytywny wpływ na każdy aspekt życia pacjenta.

Chirurgia plastyczna nie jest oderwaną od medycyny dziedziną, wręcz przeciwnie  jest ściśle powiązana z chirurgią dziecięcą, neurochirurgią, laryngologią, okulistyką, ginekologią i ortopedią.  Przed operacjami trzeba wykonać wszystkie zalecane przez lekarza badania, aby zminimalizować ryzyko komplikacji. Przed operacją konieczna jest konsultacja z anestezjologiem w celu wybrania odpowiedniego znieczulenia.  W przypadku chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej konieczna była rehabilitacja, dłuższe leczenie i konsultacje u wielu specjalistów. Chirurgia plastyczna w wielu przypadkach pozwala odzyskać sprawność i lepsze samopoczucie.