Krople witaminy A na twarz. Jak używać? Witamina A jest niezwykle cennym składnikiem diety, ale pomaga również w pielęgnacji twarzy. Jak stosować, aby osiągnąć najlepsze efekty?
Czym jest witamina A https://ukryteterapie.pl/kategoria/witamina-A i jak powstaje?
Witamina A, czasami nazywana beta-karotenem, jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Choć została odkryta dopiero w 1913 roku, dobroczynne właściwości produktów w nią bogatych znane były już starożytnym Egipcjanom i Grekom.
Naturalna witamina A występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dobrym źródłem jest:
- tran,
- wątroba,
- inne podroby,
- mleko,
- masło,
- ser.
Może to stanowić pewien problem dla osób na diecie wegańskiej, ale na szczęście istnieje kilka pokarmów roślinnych, takich jak owoce i warzywa, które są również bogate w witaminę A. Obejmują one:
- słodki ziemniak,
- marchewka,
- jarmuż,
- szpinak,
- groszek.
Wszystkie te źródła są przydatne, gdy możemy z nich korzystać i potrzebujemy uzupełnić witaminy w naszym organizmie. Jeśli jednak nie możemy spożywać tych produktów lub szukamy źródła witaminy A do stosowania miejscowego, zainteresuje nas jej syntetyczna postać.
Jakie formy witaminy A można kupić?
W postaci suplementów diety dostępne są zarówno syntetyczne, jak i naturalne formy witaminy A. Naturalnym źródłem do kupienia w aptece jest olej z wątroby dorsza. W tej postaci witamina A jest dostępna w postaci kapsułek lub płynu. Krople witaminowe są bardzo wygodne zarówno w użyciu, jak i prostym podawaniu. Jest bardzo tani i odmierza kropelki poręczną pipetą. Możemy odmierzyć potrzebne krople na łyżeczkę i przyjmować z posiłkami, wodą lub bezpośrednio do ust lub na skórę – ponieważ witamina A jest szczególnie korzystna dla skóry, zwłaszcza twarzy.
Jakie są objawy niedoboru witaminy A?
Nie ma wątpliwości, że witamina A przynosi korzyści naszemu organizmowi od wewnątrz. Skutki jej braku obserwowano już w starożytności, jeszcze zanim została odkryta. Należą do nich schorzenia takie jak tzw. kurza ślepota czy suchość oka. Ślepota nocna jest również nazywana ślepotą nocną. Obejmuje występowanie wad wzroku, które uniemożliwiają widzenie przy słabym oświetleniu, np. o zmierzchu.
Suche oko to nadmierna suchość rogówki i spojówki. Chociaż brzmi to nieszkodliwie, w skrajnych przypadkach może nawet spowodować skrajną ślepotę. Ale to nie wszystko. Niedobór witaminy A może również prowadzić do zaburzeń wzrostu. Czasami wzrost całkowicie się zatrzymuje. Częstym problemem są również infekcje oraz rogowacenie i łuszczenie się naskórka. To ostatnie ma związek z ogromnym wpływem witaminy A na naszą skórę.
Jakie są objawy nadmiaru witaminy A?
Oprócz niedoborów niebezpieczny jest również nadmiar witamin. W przypadku beta-karotenu skutki nadmiaru to:
- ciężkość,
- słabe mięśnie,
- odwapnienie kości, a nawet doprowadzić do hiperkalcemii,
- zmniejszony apetyt,
- krwawienie,
- choroba nerek.
Jednak wszystkie te zmiany nie były związane z jednorazowym przedawkowaniem witaminy A, ale z długotrwałym podawaniem doustnym. Na przykład nie dotyczy to stosowania witaminy A na twarz.
Co robi żel do mycia twarzy z witaminą A?
Ze względu na dobroczynne właściwości, jakie witamina A zapewnia naszej skórze, często stosowana jest w zabiegach na twarz. Odpowiedni dla osób w każdym wieku i z każdym typem skóry. Właściwie stosowana może przynieść pożądane rezultaty. Główną rolą witaminy A jest pobudzenie odnowy i regeneracji naskórka. Dodatkowo zapobiega degradacji kolagenu w skórze, zapewniając jej jędrność i elastyczność.
Witamina A potęguje to działanie, zapobiegając utracie nawilżenia skóry i wzmacniając barierę ochronną naskórka. Zabieg ten poprawia również wygląd skóry. Łagodzi stany zapalne, a tym samym łagodzi zaczerwienienia na twarzy. Jego dodatkowym działaniem jest wygładzanie bruzd i zmarszczek obecnych na skórze. Ma również właściwości lecznicze, które dermatolodzy uwielbiają wykorzystywać w leczeniu chorób skóry, nawet tych uciążliwych, jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Witamina A jest również przydatna w walce z trądzikiem. Wszystko dlatego, że witamina ta wnika we wszystkie warstwy skóry: warstwę rogową naskórka, skórę właściwą i tkankę podskórną. Tym samym zapewnia kompleksową pielęgnację i ochronę wszystkich warstw naszej skóry.
Jak stosować witaminę A na twarz?
Aby skorzystać z dobroczynnego działania kropli witaminowych na skórę, możemy stosować je na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest dodawanie witamin bezpośrednio do kosmetyków, których używasz na co dzień. Jeśli mamy krem do twarzy, którego używamy na co dzień, najlepiej dodać do niego kilka kropel witaminy A. To samo dotyczy olejków, które stosujemy np. do pielęgnacji skóry twarzy czy demakijażu. Inną bardzo prostą metodą jest aplikacja witaminy bezpośrednio na skórę.
Ukryte Terapie – witaminy i suplementy |
Hasičská 551/52 |
Hrabůvka, |
22 397 91 40 |
ukryteterapie.pl |