Jak pomóc osobie z alkoholizmem? Być może, przeglądając tę stronę, zastanawiasz się, jak skutecznie pomóc osobie zmagającej się z problemem alkoholowym? Jeśli tak, nie mogłeś trafić w lepsze miejsce. Z tego artykułu dowiesz się, jak udzielić odpowiedniej rady i pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu. Alkoholizm jest dobrze znanym problemem w naszym społeczeństwie, choć pozostaje tematem tabu. Ludzie nie lubią przebywać w pobliżu alkoholików i często zamykają się w sobie, nawet do stanu, który może doprowadzić do śmierci.
Nie bez powodu wielu alkoholików całkowicie traci rodziny, pracę lub dalszą edukację. Alkoholizm może stać się bardzo niebezpiecznym problemem, dlatego niezwykle ważna jest jak najszybsza pomoc takiej osobie uzależnionej. Należy również pamiętać, że alkoholicy powinni wykazywać chęć samoleczenia, jeśli chcą wrócić do normalności, ponieważ jest to przede wszystkim problem psychologiczny.
Dlaczego tak wiele osób pije alkohol?
Problemy z alkoholem dotykają nawet jedną trzecią Polaków. Niestety jednak połowa z tych osób ukrywa swój pociąg do substancji alkoholowej, upijając się i izolując od innych. Jednak takiego stanu nie da się ukryć zbyt długo. Tak więc większość z was prawdopodobnie zastanawia się, dlaczego tak wielu ludzi upija się? Cóż, istnieje wiele powodów. Jednak w większości przypadków takie kwestie jak problemy rodzinne, problemy miłosne, nagła utrata pracy i problemy finansowe mogą być objęte ubezpieczeniem. Problemy z alkoholem dotykają głównie tych, którzy z natury są bardzo wrażliwi i nie radzą sobie ze stresem i nawrotami, których doświadczają ci ludzie.
W rezultacie tak bardzo pragną alkoholu, że nie myślą o tych nieprzyjemnych sytuacjach i pozwalają zająć myśli innymi rzeczami, takimi jak alkoholizm. Istnieje wiele metod leczenia osób uzależnionych od alkoholu, ale jedną z najpopularniejszych są przede wszystkim ośrodki leczenia alkoholizmu. Otóż należy również pamiętać, że wojewódzkie ośrodki leczenia uzależnień i współuzależnień od alkoholu mogą pomóc osobom zmagającym się z problemami alkoholowymi oraz ich bliskim.
Centrum Alkoholików
W ośrodku odwykowym leczenie alkoholizmu rozpoczyna się od konsultacji ze specjalistami, czyli psychologami, terapeutami i psychiatrami. W fazie wstępnej ustalane są przyczyny rozpoczęcia przez mieszkańca niekontrolowanego spożywania alkoholu oraz kwalifikacja do danego uzależnienia, po czym następuje krytyczny tok leczenia. Jednocześnie należy zauważyć, że terapia alkoholowa będzie skuteczna tylko wtedy, gdy alkoholik będzie miał szczere pragnienie wyleczenia. W niektórych przypadkach wymagane jest również obowiązkowe leczenie alkoholowe. Przymusowe leczenie alkoholowe zawsze było orzekane przez sądy i występuje głównie w przypadkach przemocy domowej, np. z winy alkoholika.
Ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu mogą być otwarte (tzw. terapia grupowa) lub zamknięte. Jeśli chodzi o zamknięte ośrodki alkoholowe, ich główną cechą jest możliwość uzyskania przez pacjentów kompleksowej pomocy medycznej i psychologicznej. Osoba, która trafia do ośrodka zamkniętego ma zazwyczaj możliwość udania się bezpośrednio, ponieważ udając się do takiego miejsca zmienia swoje dotychczasowe otoczenie i nie naraża się na działanie tych, którzy namawialiby go do dalszego picia. Jest to więc całkowita detoksykacja organizmu. Inną cechą zamkniętych ośrodków odwykowych jest to, że każdy mieszkaniec takiego miejsca ma na co dzień szereg obowiązków. Ma to na celu uniemożliwienie alkoholikom czasu na myślenie o piciu. W całej Polsce działają zamknięte ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu. Dlatego możesz wybrać miejsce, które najbardziej Ci odpowiada na takie zamknięte zabiegi.
Co znaczy alkoholizm?
Alkoholizm to przede wszystkim choroba przewlekła i uzależnienie psychiczne. Alkoholizm jest zbiorem kilku kluczowych zjawisk, w tym: zjawisk fizjologicznych, zjawisk behawioralnych i zjawisk poznawczych. Należy pamiętać, że problemy alkoholowe nie dotyczą tylko określonych grup wiekowych czy płci. To pytanie może dotknąć każdego. Obecnie wskazuje się, że coraz więcej młodych ludzi poniżej 30 roku życia leczy się z powodu alkoholizmu. Należy również pamiętać, że nieleczony alkoholizm może prowadzić nawet do śmierci.