Jak konserwować bramę garażową?
Budownictwo

Jak konserwować bramę garażową?

Jak konserwować bramę garażową? Chcąc zachować przez długie lata odpowiedni wygląd, a także pełną funkcjonalność elementów użytkowych domu należy o nie zadbać zawczasu. Niekiedy wymaga to niewielkiego wysiłku, a czasem wymaga więcej pracy. Bramy garażowe są stosunkowo często użytkowanym elementem, co sprawia, że należy również często zwrócić na nie uwagę tak, by nagle nie odmówiły posłuszeństwa. 

Jak zabezpieczyć bramy garażowe przed korozją i degradacją?

W kontekście wieloletniego użytkowania bram garażowych najważniejsze o czym należy myśleć to niedopuszczenie do pojawienia się żadnej korozji. Jeśli ten proces zostanie zapoczątkowany, zacznie bardzo szybko postępować, co sprawi, że taka brama lub jej istotne elementy konstrukcyjne zaczną nadawać się jedynie do całkowitej wymiany. Nie chcąc do tego dopuścić, w pierwszej kolejności należy zadbać o to, by cała brama była pokryta odpowiednią warstwą zabezpieczającą, czyli farbą. Większość bram jest dostarczana do klientów w stanie gotowym do montażu, a więc jest już pomalowana, jednak niektórzy klienci decydują się na zakup bramy surowej. W takiej sytuacji należy wybrać odpowiednią farbę do metalu, a także umiejętnie pomalować każdy element. Ponadto, jeśli jest taka możliwość, warto zabezpieczyć elementy metalowe specjalnym podkładem cynkowym. Dotyczy to elementów znajdujących się wewnątrz budynku, które często nie są malowane. Niestety w praktyce wilgoć często się do nich dostaje, a to sprawia, że z czasem mogą ulec korozji. Warto co kilka lat dokładnie obejrzeć bramę z bliska i ewentualnie zareagować na czas, gdy pojawią się pierwsze odpryski farby lub wręcz otarcia wynikające z codziennej eksploatacji. Wtedy warto od razu pokryć odsłonięty element jakimś podkładem zabezpieczającym albo nową warstwą farby. Bramy garażowe przeważnie nie pracują w bardzo trudnych warunkach, jednak po wielu latach wszystkie elementy metalowe mogą ulegać degradacji.

Sprawdź także:

Konserwacja elementów nośnych i kółek

 Kluczowym elementem dla sprawnego funkcjonowania bramy są prowadnice kółek, na których pracuje cała brama garażowa. Są to elementy, które najczęściej ulegają uszkodzeniom, co jest bezpośrednio spowodowane tym, że przeważnie są użytkowane dość często, a ponadto nie zawsze z taką delikatnością, jak życzyłby sobie tego producent. Chcąc zachować elementy nośne i kółka w dobrym stanie, warto dbać o nie na bieżąco, a nie czekać na to, aż dojdzie do jakiegoś większego uszkodzenia. W praktyce oznacza to, że należy regularnie smarować elementy ruchome, które producent wskazuje w instrukcji obsługi. Po latach użytkowania niektóre elementy stają się już na tyle wyrobione, że zaczynają o siebie mocno trzeć. Odrobina smaru w odpowiednim miejscu może ułatwić pracę całej konstrukcji, a to skutecznie zmniejszy postępujące zmęczenie materiału i wydłuży żywotność bramy. Nigdy nie należy bagatelizować żadnych niepokojących odgłosów wydobywających się z mechanizmu, który otwiera bramę. Należy zawsze spojrzeć tam od razu i dojść do przyczyny problemu, zanim będzie za późno. Czasem zdarza się tak, że niektóre metalowe elementy ulegają lekkiemu wygięciu lub innemu odchyleniu od normy, co sprawia, że całość zaczyna pracować nieprawidłowo. Niekiedy wystarczy drobna interwencja za pomocą młotka, łomu lub innych narzędzi, aby przywrócić stan początkowy. Bagatelizowanie zaś może nieść za sobą poważniejsze uszkodzenia całego mechanizmu. Jeśli zauważy się, że kółka same w sobie nie pracują tak jak powinny, warto, o ile jest to możliwe, wymienić je na nowe, co uchroni prowadnice przed wygięciem i trwałym uszkodzeniem. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż ewentualna naprawa może wiązać się z koniecznością rozkuwania ściany, co na pewno będzie dużo trudniejszym zadaniem niż sama wymiana kółek.

Jak nie uszkodzić zamka do bramy garażowej?

Kolejnym elementem, który często ulega uszkodzeniu, są zamki. Problemy z tym elementem przeważnie pojawiają się zimą i wynikają z nieudolnych prób otworzenia zamarzniętego zamka. Gdy przydarzy się taka sytuacja, że zamek nie daje się otworzyć, należy go najpierw odmrozić ciepłym powietrzem albo specjalnym preparatem, a nie szarpać na siłę kluczem. Jest to bardzo istotne, gdyż zamki są dość delikatne i łatwo je uszkodzić, co będzie się wiązało z koniecznością wezwania ślusarza. 

Konserwacja bram automatycznych

Automatyczne bramy garażowe są coraz bardziej popularne. Nie ma się co temu dziwić, gdyż są bardzo wygodne w użytkowaniu, jednak trzeba zaznaczyć, że wymagają też większej pieczołowitości w czasie eksploatacji niż tradycyjne bramy garażowe. Wszystkie zasady dbałości o elementy metalowe i prowadnice są w przypadku takich bram podobne, jednak dochodzi dodatkowy aspekt specjalnych mechanizmów, które otwierają i zamykają bramy. Są to różnego rodzaju siłowniki, niekiedy pracujące na specjalnych łańcuchach nośnych, co sprawia, że mogą ulec uszkodzeniu w czasie postępującej eksploatacji. Chcąc uniknąć problemów, należy bezwzględnie reagować na wszelkie problemy, takie jak zmiana tempa otwierania i zamykania bramy lub niepokojące odgłosy dochodzące z mechanizmów otwierających. Reagując zawczasu, można prostym manewrem uniknąć poważniejszych problemów, które będą wiązały się z wymianą całych mechanizmów, co z pewnością nie będzie małym wydatkiem.