Ile trwa psychoterapia grupowa?
Zdrowie

Ile trwa psychoterapia grupowa?

Ile trwa psychoterapia grupowa? O czasie trwania psychoterapii decyduje wiele różnych czynników: stan i problemy pacjentów, ich motywacja do głębokiej pracy psychologicznej, struktura osobowości, komfort kontaktu z psychologiem. Zwykle już po pierwszej sesji psycholog, wie, w jakim kierunku prowadzić dalszą pracę i jakie metody w tym celu zastosować. Natomiast pacjenci, uświadamiają sobie czy wybrali dobrego psychoterapeutę i jak bardzo wewnętrznie reagują na pomoc psychologiczną. Średnio w ciągu dziesięciu sesji zaczyna się śledzić dynamikę pracy psychoterapeutycznej i można ocenić pierwsze wyniki. Po tym, jak pacjenci poczują pierwsze zmiany, można zdecydować się na kontynuację terapii, wstrzymanie lub zakończenie procesu psychoterapii grupowej.

Ile trwa psychoterapia grupowa?

Bardziej zauważalne zmiany mogą wymagać, co najmniej roku regularnej pracy podczas psychoterapii grupowej, podczas której dotychczasowe przekonania i scenariusze pacjentów ulegają restrukturyzacji pod wpływem aktywnego wpływu terapii na ich nieświadomość. Z reguły taki czas terapii psychologicznej pozwala na zmianę i rozwiązanie problemów, które rozwinęły się przez lata. Czas trwania terapii grupowej zależy od głębi problemu i struktury osobowości. Z nerwicą zwykle trwa 1,5-2 lat. Z zaburzeniami psychotycznymi od 5 lat i dłużej. Idąc do lekarza psychoterapeuty prywatnie na sesje krótkoterminowe można liczyć złagodzenie objawów zakłócających życie, ponieważ taka pomoc psychologiczna działa właśnie na przyczynę objawu i kryzysu danej osoby. Natomiast długoterminowa psychoterapia grupowa pozwala odkryć kontekst problemu uczestników i zmienić ten kontekst, tak, aby każdy z nich mógł osiągnąć wewnętrzną dojrzałość i wyrwać się z objawów.

Zadania psychoterapii grupowej

Korzystając z pomocy najlepszego psychoterapeuty, bo każdy pacjent takiego szuka, terapia grupowa okazuje się jedną z najgłębszych metod, zwłaszcza, jeśli początkowy problem dotyczył relacji. Z jakiegoś powodu w grupie słychać lepiej, a nowy materiał szybko wciela się w życie. Z jakiegoś powodu informacje zwrotne od uczestników lub specjalisty psychoterapeuty dotyczące stopnia wpływu są silniejsze i intensywniejsze, podobnie jak wsparcie. Podczas psychoterapii grupowej, nikt uczestników nie zmusza, niczego ich na siłę nie uczy i nikt ich nie potępia. Ale dostają oni możliwość pokazania się w świecie nie tak, jak chcą tego inni, ale w sposób, który wybrali, mogą być sobą i być jednocześnie z innymi. To ważne i pożyteczne doświadczenie, które w odpowiedni sposób przekazuje psycholog terapeuta, pozwala na wzbogacenie życia uczestników.

Co wpływa na długość trwania psychoterapii grupowej?

Ile trwa psychoterapia grupowa?
Ile trwa psychoterapia grupowa?

Psychoterapia grupowa trwa wystarczająco długo, często wystarczy 9 miesięcy, w czasie, których uczestnicy muszą się dowiedzieć – kim są ci ludzie i czego chcą. Jednocześnie szczegółowa biografia nie jest dla grupy ważna, wystarczy po prostu zrozumieć kontekst tego, co przyciągnęło każdego z obecnych do grupy. Czy psychoterapeuta prywatnie prowadzi sesje inaczej? W takim przypadku terapeuta psycholog, organizuje spotkania z taką częstotliwością, jakiej grupa potrzebuje, może poświęcić jej tyle czasu ile potrzeba do rozwiązania problemu każdego uczestnika.  Bardzo ważna jest bezpośrednia komunikacja z uczestnikami. Jeśli w życiu codziennym czy choćby w terapii indywidualnej  nie zawsze można powiedzieć, co naprawdę się czuje, to grupa jest miejscem, w którym każdy komunikuje się ze wszystkimi i stara się zrozumieć siebie, a nie innych. Doświadczając pewnych emocji w stosunku do drugiego, uczestnik może wyjaśnić sobie coś bardzo ważnego i zdobyć nowe doświadczenie. Może to oznaczać lubienie, a nawet niechęć. Jednocześnie podczas psychoterapii w grupie zabroniona jest forma destrukcyjnej agresji, dzięki czemu komunikacja jest bezpieczniejsza niż w życiu. Rozdrażnienie jest osobistą odpowiedzialnością tego, kto go doświadcza, podczas gdy grupa i psychoterapeuta pomagają znaleźć formę wyrażenia tego uczucia.

Czego doświadczają uczestnicy psychoterapii grupowej?

psycholog pomoc Gdynia
psycholog pomoc Gdynia

Na to ile będzie trwała psychoterapia grupowa, wpływa wiele czynników, nie można od razu założyć, że po pół roku uczestnicy osiągną to, czego potrzebują i czego oczekiwali. Ważne jest, aby pojawiły się szczere opinie ze strony każdego z nich. Ponieważ grupa jest nośnikiem zrozumienia siebie poprzez innych, szczera informacja zwrotna jest główną gwarancją i głównym warunkiem terapii grupowej. W tym celu uczestnicy używają komunikatów i starają się być świadomi tego, co się z nimi dzieje. Prywatny psychoterapeuta przywiązuje dużą wagę do tego procesu, zapewniając wsparcie każdemu uczestnikowi. Terapia grupowa jest okazją do wyjaśnienia lub ustanowienia, a nawet zakończenia relacji, zarówno przeszłych, jak i obecnych, z członkami grupy. Uczestnicy są w pewnym sensie narzędziem, za pomocą, którego można odtworzyć ekscytującą sytuację, wypróbować nowy sposób zachowania i zbadać reakcję na nią. Grupa to miejsce, w którym można zobaczyć swoje zachowanie z zewnątrz i zrozumieć, jak czują się inni.