Gdzie się stosuje bariery mikrofalowe – jedną z najskuteczniejszych form zabezpieczeń są bariery mikrofalowe. Wykorzystywane do ochrony prywatnych obiektów, jak i tych publicznych sprawdzają się bardzo dobrze. Bardziej zaawansowane od wiązek podczerwieni i trudniejsze do przejścia tworzą barierę, jaka skutecznie pozwala na ochronę drogocennych eksponatów. Jak są skonstruowane i jak działają te bariery?
Ochrona cennych materiałów, obiektów, eksponatów czy posesji wymaga specjalnych metod i ponadprzeciętnej skuteczności – jak to osiągnąć?
Współcześnie stosuje się wiele różnych systemów zabezpieczeń, mających chronić obiekty, cenną zawartość znajdującą się wewnątrz tych miejsc. Zabezpieczenia i systemy ochrony różnią się pod wieloma względami. Różnią się przede wszystkim zastosowaniem w konkretnym miejscu, nie wszystkie bowiem sprawdzą się dobrze we wszystkich przypadkach. Wśród najpopularniejszych znajdziemy oczywiście monitoring, który pozwala prowadzić cyfrowy zapis przebiegu wydarzeń. Bardzo dobrym pomysłem są również alarmy. Tutaj mamy do czynienia z alarmami zwykłymi, które włączają się, gdy ktoś obcy wejdzie na nasze terytorium, a specjalnie zainstalowane czujki wykryją człowieka. Bardzo skutecznym zabezpieczeniem, które cieszy się popularnością, to tak zwany cichy alarm. Polega on przede wszystkim na tym, że kiedy intruz włamie się do naszego lokalu, wówczas firma ochroniarska dostaje po chwili bezpośrednie powiadomienie, że coś się dzieje. Alarm jest cichy i włamywacz nie słyszy syreny, która mogłaby go odstraszyć. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że ochroniarze w ciągu kilku minut przyjadą i aresztują włamywacza, który plądruje w środku. Coraz większym uznaniem cieszy się także system zabezpieczeń, jakim są bariery mikrofalowe.
Polecamy koniecznie:
Co to są bariery mikrofalowe – działanie systemu zabezpieczeń oraz podstawowe informacje na jego temat
Bariera mikrofalowa może działać dzięki dwóm podstawowym elementom – nadajnikowi i odbiornikowi. Pomiędzy tymi dwoma elementami dochodzi do wytworzenia elektromagnetycznej wiązki. Jest to możliwe dzięki wysokiej częstotliwości mikrofali, jaka wytwarzana jest między elementem nadajnika a elementem odbiornika. Jest to czuła wiązka elektromagnetyczna, powodująca włączenie alarmu, kiedy ktoś niepowołany dostanie się do środka. Co istotne wiązki tej nie da się zobaczyć w zwykłym świetle i jest to na tyle skuteczny system ochrony, że bardzo trudno wpłynąć na zmanipulowanie wytworzonych wiązek elektromagnetycznych. Oczywiście system ten, jak każdy inny przez najwyższej klasy włamywaczy może okazać się nieskuteczny, jednak biorąc pod uwagę rodzaj zaawansowania technologii w zestawieniu ze skutecznością działania w normalnych warunkach, to okazuje się być to bardzo dobra alternatywa dla wielu innych rozwiązań.
Wiązki elektromagnetyczne a wiązki podczerwieni – czym różnią się te popularne formy ochrony obiektów? Która z nich jest skuteczniejsza i dlaczego?
W wielu filmach o włamywaczach mogliśmy zobaczyć akcje, kiedy intruzi włamują się do jakiegoś pilnie strzeżonego obiektu jednocześnie bez problemu radząc sobie z wiązkami podczerwieni, jakie zostały zastosowane, jako forma systemu ochrony przed niepowołanymi osobami. Jak można zobaczyć w wielu przypadkach, złodzieje wychodzą z łupem, pomimo takich zabezpieczeń. Jak wiązki podczerwieni, tak popularne w popkulturze mają się do wiązek elektromagnetycznych, tworzących bariery mikrofalowe? Przede wszystkim wiązki elektromagnetyczne są zbudowane na wysokiej jakości algorytmach i są bardziej odporne na różnego rodzaju zakłócenia zewnętrzne. Algorytmy analizują czy zakłócenia jakie występują nie są spowodowane na przykład zmiennymi warunkami atmosferycznymi czy jakimikolwiek innymi czynnikami, bez uczestnictwa człowieka. Dużo lepiej wychwytują intruzów czy złodziei, którzy próbują dokonać włamania. Co więcej o wiele trudniej jest zmanipulować wiązkę elektromagnetyczną tego rodzaju, dlatego w większości przypadków bohaterowie kultowych produkcji mogliby być w ogromnych opałach przy takim systemie zabezpieczeń.
Gdzie wykorzystuje się bariery mikrofalowe, czyli zastosowanie systemu wytwarzania wiązki elektromagnetycznej w praktyce
Z racji tego, że wiązki tworzące bariery mikrofalowe potrafią działać z wysoką czułością na dosyć dużą odległość, to wykorzystywane są bardzo często do ochrony obiektów. Długość jednej wiązki może wynosić nawet ponad sto metrów. Używane są do ochrony cennych eksponatów, w miejscach publicznych, jak lotniska, światowe muzea, zakładach, gdzie przetrzymywani są groźni przestępcy, a także czasem w centrach handlowych. Bardzo popularne stają się także wśród prywatnych klientów. Pomimo, że system ten nie należy do najtańszych, bowiem zakup go wynosi kilka tysięcy złotych, to jest na tyle skuteczny, że wiele osób montuje go na swoich prywatnych posesjach. Z racji tego, że instalacja nie jest skomplikowana i może być obsługiwana całkowicie w sposób zdalny, to wydaje się być ciekawa alternatywa dla tych, którzy chcą czuć się bezpieczniej i preferują wysokiej jakości środki ostrożności.