Przeprowadzka – jak ją spokojnie przeżyć – chyba każdy człowiek przynajmniej raz w życiu przeżył przeprowadzkę. Często pierwsza przeprowadza to wyjazd z rodzinnego domu i przeprowadzka do innego miasta, na studia czy do pracy. Kolejna przeprowadzka często wiąże się z założeniem nowej rodziny, pojawieniem się dzieci. Przeprowadzamy się ze wsi do miasta, z miasta na wieś, z jednego kraju do innego. Gdziekolwiek by to nie było, przeprowadzka zawsze jest źródłem stresu i zdenerwowania. Co zrobić, aby ten proces przebiegł sprawnie i szybko, aby niczego nie zapomnieć i nie zniszczyć. Jest kilka zasad, które pomogą dobrze zorganizować przeprowadzkę.
Co zrobić, aby przeprowadzka przebiegła bez zakłóceń?
- Lista zadań – lista, na której spiszemy kolejność wykonywanych czynności, pomoże nam zorganizować przeprowadzkę. Warto spisać, co i w jakiej kolejności spakować, można też spisać rzeczy, które nie są potrzebne i które można oddać lub wyrzucić. Na liście można oszacować ile kartonów, będzie potrzebnych do spakowania wszystkich rzeczy. Jeżeli zamawiamy firmę przeprowadzkową warto zapisać kontakt do niej.
- Zakup kartonów i pudeł do przeprowadzki – zakupy należy zrobić wcześniej, tak, aby proces pakowania można było rozłożyć w czasie. Oprócz kartonów przydadzą się duże worki i worki próżniowe. Kartony można kupić lub zgłosić się po nie do wybranego marketu. Sklepy często oddają kartony, które można z powodzeniem wykorzystać. Należy też zaopatrzyć się w stare gazety, które będą idealne do pakowania szklanek, misek i kubków.
- Umówienie firmy transportowej – jeżeli do przeprowadzki będzie wykorzystywana firma świadcząca usługi przeprowadzkowe, warto zadzwonić do niej i umówić się na wybrany dzień. Należy zrobić to kilkanaście dni przed planowaną datę, tak, aby firma miała wolny termin. Należy ustalić zakres usług – czy będziemy korzystać tylko z samego przewożenia, czy również z wnoszenia i pomocy przy pakowaniu i rozpakowywaniu. Warto porównać ofertę kilku firm i wybrać najkorzystniejszą. Ważne, aby firma miała odpowiedni samochód i system zabezpieczeń, dzięki któremu w czasie transportu nic nie ulegnie zniszczeniu.
- Przed przeprowadzką należy pamiętać, aby rozwiązać wszystkie umowy, które dotyczą starego mieszkania m.in. umowę z dostawcami telewizji, internetu czy gazu. Należy pamiętać, aby załatwić wszystkie formalności w spółdzielni mieszkaniowej, rozliczyć opłaty i wymeldować się. O nowym adresie należy powiadomić ważne instytucje np. bank, zus czy urząd skarbowy
Etapy przeprowadzki
Pakowanie do przeprowadzki należy zacząć kilka tygodni wcześniej, ponieważ dopiero w trakcie pakowania okazuje się, ile rzeczy posiadamy. Nie jest to takie proste, warto znać podstawowe zasady. Po pierwsze należy pogrupować rzeczy przeznaczone do pakowania. Ubrania pakujemy z ubraniami, kosmetyki z kosmetykami, żywność z żywnością itp. W ten sposób uniknie się chaosu, potem będzie łatwiej znaleźć potrzebne rzeczy. Planując przeprowadzkę, warto regularnie pozbywać się zapasów spożywczych i powoli je zjadać. Nie ma sensu przewozić rzeczy, które z powodzeniem można kupić na miejscu. Pozwoli to zaoszczędzić sporo miejsca. Ważne jest, aby każdy karton był podpisany. Wcześniej można przygotować etykiety, które przykleja się na karton zaraz po jego zapełnianiu. Na początku należy pakować rzeczy, które nie są używane na co dzień, sezonową odzież, dekoracje świąteczne, książki. Do osobnego pudła należy zapakować produkty, które będą niezbędne w trakcie pierwszych dni w nowym domu. Będzie to zapas odzieży, bielizna, ręczniki i podstawowe kosmetyki oraz regularnie zażywane lekarstwa. Nie należy zapomnieć o ładowarce do telefonu i ważnych dokumentach. W osobnym kartonie należy zapakować rzeczy, które łatwo mogą się potłuc. Wszystkie szklane czy porcelanowe artykuły należy zawinąć w gazetę lub folie bąbelkową, a dopiero potem umieścić w pudle. Podobnie sprzęt RTV, aby się nie uszkodził, dobrze jest zabezpieczyć go folią, a potem włożyć w gruby karton. Należy pamiętać o wszystkich kablach i pilotach, powinny być spakowane razem ze sprzętem, do którego należą. Artykuły taki jak pościel, koce czy ręczniki można zapakować w worki próżniowe. Dzięki temu zmniejszą swoja objętość i pozwolą zaoszczędzić dużo miejsca. Ważne dokumenty należy umieść w osobnej torbie i w trakcie przeprowadzki trzymać ją w bagażu podręcznym, tak aby nie zginęła. Największy problem jest ze spakowaniem mebli i sprzętów AGD. Meble, jeżeli tylko jest taka możliwość, należy rozkręcić. Dzięki temu będzie łatwiej je przenieść i przewieźć. W sprzętach AGD warto zabezpieczyć wszystkie ruchome elementy, drzwiczki, szuflady i półki. W transporcie mogą się otworzyć i połamać. Z łóżka, jeżeli można, należy wyjąć materac i poduchy. Pakując wszystkie niezbędne rzeczy, należy je umyć lub wytrzeć z kurzu. Ułatwi to proces rozpakowywania. W czasie pakowania należy również pamiętać o roślinach. Aby nie doznały uszkodzeń, dobrze jest donice owinąć workiem, a całe rośliny włożyć do otwartego pudełka. Zwierzęta domowe, które mieszkają w akwarium czy klatce warto też odpowiednio zabezpieczyć oraz odizolować od hałasu. Najlepiej na czas przeprowadzki przekazać je rodzinie, a zabrać do domu, gdy wszystko będzie już gotowe.
Przeprowadzka – czas zacząć
Przeprowadzkę najlepiej zaplanować w godzinach rannych, dzięki temu będziemy mieć więcej czasu na rozpakowywanie i zagospodarowanie nowego mieszkania. Rano nie ma też korków, transport przebiegnie szybciej. Dobrze, gdy przeprowadzka odbywa się w weekend lub w trakcie urlopu. Mamy wtedy więcej czasu na przygotowanie się do życia w nowym mieście. W zależności czy mamy własny transport, czy korzystamy z firmy przeprowadzkowej, należy zanieść do samochodu wszystkie rzeczy, które zabieramy. Jeżeli przeprowadzka odbywa się bez udziału wynajętej firmy, należy zorganizować pomoc rodziny lub znajomych, którzy pomogą przenosić kartony. Można wynająć przyczepę, wtedy wszystkie rzeczy będzie można przewieźć w czasie jednego kursu. Po dotarciu na miejsce należy wnieść wszystkie kartony i znów rozpocząć kolejny trudny proces, czyli rozpakowywanie. W pierwszej kolejności należy przygotować łóżko i meble, pozostałe rzeczy można rozpakowywać przez kilka kolejnych dni. Przeprowadzka to ciężki i trudny okres w życiu, ale zarazem ekscytujący. Trzeba go odpowiednio zaplanować, a wtedy przebiegnie w miarę sprawnie. Będziemy mogli zacząć nowe życie, w nowym mieszkaniu. Warto pamiętać, aby nie zagracać mieszkania, nie trzymać w nim rzeczy niepotrzebnych, niefunkcjonalnych. Wtedy przy kolejnej przeprowadzce nie będziemy mieć tak dużo do pakowania.